Elmewellness a Zemplénben
2017. április 03. írta: Major Éva

Elmewellness a Zemplénben

A tél folyamán megtapasztalhattuk a szürke ötven árnyalatát, de a tavasz a színeivel meghozza a megújulás szelét, kicsit tényleg másképp nézünk a világra.

Tudományosan bizonyított tény, hogy a természetben töltött idő pozitív hatással van az ember testi és lelki állapotára. Attól függően, hogy mik az elvárások, választhatunk kihívásokkal teli teljesítménytúrákat, vadvízi evezést, terepbringa útvonal bejárást, vagy csak úgy sétálhatunk az erdőben, mezőn, réten.

dscf1705.JPG

A japánoknál a cseresznyevirágzás nemzeti ügy. Nekünk a barackvirágzás jelenti ugyanezt. Nekem innentől számítódik az igazi tavasz - napéjegyenlőség ide vagy oda.

Ha valaki nem akar több ezer kilométert utazni a szirombomlás megcsodálásáért, az Országos Kék Túra Boldogkőváralja-Regéc (OKT-261) 16,4 km-es szakaszát áprilisban kell bejárni, hogy részese lehessen ennek a különleges élménynek. Egy piknik a virágzó barackfa tövében azon felül, hogy sokkal jobban esik, mint egy ebéd az irodában, megadja azt a szabadságfokot, amire szükségünk van a kemikália-mentes stresszkezeléshez.

_mg_0752_2.jpg

Fotó: Bestillo

Az adrenalin a veszélyhelyzetekben termelődik; bizonyos eseményekre van, aki így, van, aki úgy reagál. Van, aki vágyja az agyon átfutó „áramütést”, van, aki kerüli még a lehetőségét is. Ha az első csoportba tartozik, akkor a sziklamászás iskolájaként is emlegetett, Hejce településről megközelíthető Sólyom-kő sziklát meg kell ismernie. Egy mászótanfolyam után indulhat a csúcstámadás. Több útvonalon is elérhető a tető, … az egyik függőleges.  A kilátás páratlan, 685 méterről már elég jó panorámafotókkal lehet ingerelni a közösségi oldalakon az ismerősöket.

 20150417-img_5399.jpg

Fotó: Colm Fitzgerald paprikaproject.com

Ha egy kis lendületet is akarunk vinni a túránkba, pattanjunk bringára. Amellett, hogy átmozgatja a comb, vádli, csípő környékét, mentálisan is felfrissít egy kiadós tekerés.

A Fony-Boldogkőváralja 32 km-es, közepes nehézségű kerékpártúra egy látnivalókban gazdag útszakasz: várak, templomok szakítják meg a monotonitást. A szintemelkedés 635 m, ha a Fony-Mogyoróska-Arka-Boldogkőváralja-Vizsoly-Vilmány-Fonyi itinert követjük. De ha, mondjuk, Telkibányán szabadjára engedjük a fékeket, a downhill életérzés is meglehet.

 17506169_1443601769007100_2065228635_n.jpg

Fotó: Juhász Tímea

A Szent Erzsébet zarándokút egy másik dimenzió. Ez amolyan kis El Camino. Az elmélkedés és a tiszta gondolatok kapnak teret.

Árpádházi Szent Erzsébet II. András király lánya volt, aki gyermekkorától jótékony cselekedeteiről volt híres. Legtöbbször rózsával a kötényében ábrázolják, ami az első csodáját szemlélteti, amikor is a szegényeknek szánt, a királyi asztalról származó ételt változtatta virágcsokorrá, hogy ne kelljen apjának bevallania tettét.

A zarándokút születésének és halálának helyét köti össze, Sárospatakot és Kassát. Út közben szakrális helyek sokasága nyújtja a regeneráló energiaturizmus pozitív, tudattisztító hatását. A gönci pálos kolostorrom közepén állva például különös érzések kerítik hatalmába az embert.

A kényelmi szempontokat sem kell háttérbe szorítani. A 4*-os kényeztetéstől a 4 napraforgóson át a kulcsosházig mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelő szálláshelyet, annak wellness szolgáltatásaival együtt. A helyi ételek és italok a gyomrot kényeztetik, mert ugye éhesen nem tud az ember koncentrálni se az útra, se a gondolataira.

A bejegyzés trackback címe:

https://abatur.blog.hu/api/trackback/id/tr9112398661

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása